Apem Inc. CT31001N020
CT31001N020 picture photo
Mfg. Part Number
CT31001N020
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPST 10A 125V
Datasheet Download
CT31001N020.pdf
Availability of CT31001N020
QUANTITY
CT31001N020 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT31001N020
Internal Part NumberEIS-CT31001N020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesCT
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length17.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.20mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesSealed - Fully
Actuator MaterialNickel Plated
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT31001N020
Related LinksCT310, CT31001N020 Datasheet, Apem Inc. Distributor
CT31001N020 Details Description
Related parts for CT31001N020
CONN HEADER 8POS STR 15GOLD SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
PUNCH CENTER TAPER 5MM X 150MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS BOX MT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 910MA 460 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 5% 2W 4823 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 4CH 2WIRE 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf