B&K Precision CT3181-100-8
CT3181-100-8 picture photo
Mfg. Part Number
CT3181-100-8
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Jumper, Specialty
Brief Description
LEAD MINIPRO OEO PVC 0.40 100CM
Datasheet Download
CT3181-100-8.pdf
Availability of CT3181-100-8
QUANTITY
CT3181-100-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT3181-100-8
Internal Part NumberEIS-CT3181-100-8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Jumper, Specialty
SeriesCal Test
ConfigurationGrabber, Hook to Wire Leads
1st ConnectorMini Hook
2nd ConnectorWire Leads
Cable Length39.4" (1000.00mm)
Contents1 Cable, Gray, Gray Clip
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge21 AWG
Voltage - Rated33VAC, 70VDC
Current Rating6A
Temperature Range-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT3181-100-8
Related LinksCT3181, CT3181-100-8 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT3181-100-8 Details Description
Related parts for CT3181-100-8
IC ADC 14BIT 3MSPS LP 48-TQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 2.5MM SOLDER datasheet.pdf