B&K Precision CT3637-10-5
CT3637-10-5 picture photo
Mfg. Part Number
CT3637-10-5
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
LEAD 4MM BANANA RSHTH PP SILIC 0
Datasheet Download
CT3637-10-5.pdf
Availability of CT3637-10-5
QUANTITY
CT3637-10-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT3637-10-5
Internal Part NumberEIS-CT3637-10-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesCal Test
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed - Retractable
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed - Retractable
Cable Length4.0" (101.60mm)
Contents1 Lead, Green
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated600V
Current Rating12A
RatingsCAT II 600V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT3637-10-5
Related LinksCT363, CT3637-10-5 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT3637-10-5 Details Description
Related parts for CT3637-10-5
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS CRIMP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT FH 180PS .050 VERT datasheet.pdf
CABLE POF BLK DUPLEX UNCONN 500M datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 806K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf