Apem Inc. CT37001N022
CT37001N022 picture photo
Mfg. Part Number
CT37001N022
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V
Datasheet Download
CT37001N022.pdf
Availability of CT37001N022
QUANTITY
CT37001N022 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT37001N022
Internal Part NumberEIS-CT37001N022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesCT
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating10A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length17.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.20mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesSealed - Fully
Actuator MaterialNickel Plated
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT37001N022
Related LinksCT370, CT37001N022 Datasheet, Apem Inc. Distributor
CT37001N022 Details Description
Related parts for CT37001N022
IC DAC 10BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 1W datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 220PF 1205 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf