3M CT6BK30-M
CT6BK30-M picture photo
Mfg. Part Number
CT6BK30-M
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
6" BLACK 30LB CABLE TIE
Datasheet Download
CT6BK30-M.pdf
Availability of CT6BK30-M
QUANTITY
CT6BK30-M Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6BK30-M
Internal Part NumberEIS-CT6BK30-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCable Ties
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series-
Packaging1000 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter1.25" (31.75mm)
Length0.483' (147.32mm, 5.80")
Width0.140" (3.56mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength30 lbs (13.6 kg)
FeaturesUV Resistant
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6BK30-M
Related LinksCT6B, CT6BK30-M Datasheet, 3M Distributor
CT6BK30-M Details Description
Related parts for CT6BK30-M
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO277A datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 4A datasheet.pdf