Copal Electronics CT6EN101
CT6EN101 picture photo
Mfg. Part Number
CT6EN101
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6EN101.pdf
Availability of CT6EN101
QUANTITY
CT6EN101 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6EN101
Internal Part NumberEIS-CT6EN101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6EN101
Standard Package200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6EN101
Related LinksCT6E, CT6EN101 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6EN101 Details Description
Related parts for CT6EN101
PATCHCORD BANA PLUG STKG 72" RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 30A 1.66 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 6POS TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf