Copal Electronics CT6EN103
CT6EN103 picture photo
Mfg. Part Number
CT6EN103
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6EN103.pdf
Availability of CT6EN103
QUANTITY
CT6EN103 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6EN103
Internal Part NumberEIS-CT6EN103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6EN103
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6EN103
Related LinksCT6E, CT6EN103 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6EN103 Details Description
Related parts for CT6EN103
DC-DC CONVRT +/-15V +/-1.40A datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
SWITCH SPDT-NC 10.1A PIN PLUNGR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CAP MICA 0.033UF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf