Copal Electronics CT6EN103
CT6EN103 picture photo
Mfg. Part Number
CT6EN103
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6EN103.pdf
Availability of CT6EN103
QUANTITY
CT6EN103 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6EN103
Internal Part NumberEIS-CT6EN103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6EN103
Standard Package200
SeriesCT6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6EN103
Related LinksCT6E, CT6EN103 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6EN103 Details Description
Related parts for CT6EN103
OSC XO 32.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CABLE CLAMP CLEAR 19/32" DIA datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS .100 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V Y5U RADIAL datasheet.pdf
.156 MALE BULLET PLUG AVIKRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf