Copal Electronics CT6EP203
CT6EP203 picture photo
Mfg. Part Number
CT6EP203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6EP203.pdf
Availability of CT6EP203
QUANTITY
CT6EP203 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6EP203
Internal Part NumberEIS-CT6EP203
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6EP203
Standard Package50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.276" x 0.276" Face x 0.228" L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6EP203
Related LinksCT6E, CT6EP203 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6EP203 Details Description
Related parts for CT6EP203
CAP FILM 0.51UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 2.5A (Switch) Backlight SOT-23-6 datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM POWERMITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
BLOCK STIRP GUIDE MOUNT datasheet.pdf
TV 53C 53#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf