Copal Electronics CT6ES202
CT6ES202 picture photo
Mfg. Part Number
CT6ES202
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6ES202.pdf
Availability of CT6ES202
QUANTITY
CT6ES202 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6ES202
Internal Part NumberEIS-CT6ES202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6ES202
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6ES202
Related LinksCT6E, CT6ES202 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6ES202 Details Description
Related parts for CT6ES202
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SO datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLK,ENHCD,C5 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5.1A 23 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN INLET 75A 240V 12FT CABLE datasheet.pdf
2" CIRCLES - 5/PK datasheet.pdf