Copal Electronics CT6EV100
CT6EV100 picture photo
Mfg. Part Number
CT6EV100
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6EV100.pdf
Availability of CT6EV100
QUANTITY
CT6EV100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6EV100
Internal Part NumberEIS-CT6EV100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6EV100
Standard Package200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.276" x 0.276" Face x 0.228" L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6EV100
Related LinksCT6E, CT6EV100 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6EV100 Details Description
Related parts for CT6EV100
DIODE ZENER 16V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC THERM/RTC/CALENDAR DIG 8-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OCT 1% 24TQFN datasheet.pdf
HEATSINK 34W SPOT XICATO XSM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN STR PLUG SET SCRW PIN RED datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
JT 6C 6#22M PIN PLUG datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf