Copal Electronics CT6EV502
CT6EV502 picture photo
Mfg. Part Number
CT6EV502
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6EV502.pdf
Availability of CT6EV502
QUANTITY
CT6EV502 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6EV502
Internal Part NumberEIS-CT6EV502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6EV502
Standard Package200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.276" x 0.276" Face x 0.228" L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6EV502
Related LinksCT6E, CT6EV502 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6EV502 Details Description
Related parts for CT6EV502
IC VOICE REC/PLAY 210SEC 28-DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.11A 180 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf