Copal Electronics CT6EW205
CT6EW205 picture photo
Mfg. Part Number
CT6EW205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6EW205.pdf
Availability of CT6EW205
QUANTITY
CT6EW205 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6EW205
Internal Part NumberEIS-CT6EW205
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6EW205
Standard Package50
SeriesCT6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.276" x 0.276" Face x 0.228" L (7.00mm x 7.00mm x 5.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6EW205
Related LinksCT6E, CT6EW205 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6EW205 Details Description
Related parts for CT6EW205
SOCKET POZIDRIV #2 6.00" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
RES 665 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 490MA 730 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf