Copal Electronics CT6EX203
CT6EX203 picture photo
Mfg. Part Number
CT6EX203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6EX203.pdf
Availability of CT6EX203
QUANTITY
CT6EX203 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6EX203
Internal Part NumberEIS-CT6EX203
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6EX203
Standard Package50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6EX203
Related LinksCT6E, CT6EX203 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6EX203 Details Description
Related parts for CT6EX203
RELAY START/STOP 120V 50A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 20W datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RECT 1/2 COVER FOR PADDLE SWES datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 1.8MM 12-24VDC datasheet.pdf
TM3476K016CEBA datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ TTL SMD datasheet.pdf