Copal Electronics CT6EX501
CT6EX501 picture photo
Mfg. Part Number
CT6EX501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6EX501.pdf
Availability of CT6EX501
QUANTITY
CT6EX501 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6EX501
Internal Part NumberEIS-CT6EX501
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6EX501
Standard Package50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6EX501
Related LinksCT6E, CT6EX501 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6EX501 Details Description
Related parts for CT6EX501
CAP FILM 0.013UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IGBT 600V 8.5A 38W DPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf