Copal Electronics CT94EP200
CT94EP200 picture photo
Mfg. Part Number
CT94EP200
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT94EP200.pdf
Availability of CT94EP200
QUANTITY
CT94EP200 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT94EP200
Internal Part NumberEIS-CT94EP200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT94EP200
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT94
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.378" L x 0.378" W x 0.189" H (9.60mm x 9.60mm x 4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT94EP200
Related LinksCT94, CT94EP200 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT94EP200 Details Description
Related parts for CT94EP200
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC AMP PUSH-PULL SOT115J datasheet.pdf
CONN HEADER 1.5MM 4POS VERT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 190MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
ACS CAP 585 250V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC COMPARATOR MICROPWR 4TDFN datasheet.pdf
JM RELAY 1 FORM A 9VDC datasheet.pdf
IC AMP SI-MMIC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf