Copal Electronics CT94EP200
CT94EP200 picture photo
Mfg. Part Number
CT94EP200
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT94EP200.pdf
Availability of CT94EP200
QUANTITY
CT94EP200 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT94EP200
Internal Part NumberEIS-CT94EP200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT94EP200
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT94
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.378" L x 0.378" W x 0.189" H (9.60mm x 9.60mm x 4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT94EP200
Related LinksCT94, CT94EP200 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT94EP200 Details Description
Related parts for CT94EP200
FIXED IND 14.8UH 5A 23 MOHM TH datasheet.pdf