Copal Electronics CT94EP502
CT94EP502 picture photo
Mfg. Part Number
CT94EP502
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT94EP502.pdf
Availability of CT94EP502
QUANTITY
CT94EP502 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT94EP502
Internal Part NumberEIS-CT94EP502
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT94EP502
Standard Package50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.378" L x 0.378" W x 0.189" H (9.60mm x 9.60mm x 4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT94EP502
Related LinksCT94, CT94EP502 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT94EP502 Details Description
Related parts for CT94EP502
IC PLD 15NS 20DIP datasheet.pdf
IC PROM SER I-TEMP 128K 20-PLCC datasheet.pdf
R/A SOLD HDR POWERBALDE datasheet.pdf
IC DAC 16BIT CUR OUT 38-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.9A 55 MOHM TH datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf