Crydom CTA08-1200TW
CTA08-1200TW picture photo
Mfg. Part Number
CTA08-1200TW
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 1.2KV 8A TO220AB
Datasheet Download
CTA08-1200TW.pdf
Availability of CTA08-1200TW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTA08-1200TW Order Process
Ship out your order
Specifications of CTA08-1200TW
Internal Part NumberEIS-CTA08-1200TW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State1200V (1.2kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTA08-1200TW
Related LinksCTA08-, CTA08-1200TW Datasheet, Crydom Distributor
CTA08-1200TW Details Description
Related parts for CTA08-1200TW
RES SMD 1.2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.91M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V 5% BP 1210 datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 75.6V 6.3A datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf