Crydom CTB06-1200SW
CTB06-1200SW picture photo
Mfg. Part Number
CTB06-1200SW
Brief Description
TRIAC SENS GATE 1.2KV 6A TO220AB
Datasheet Download
CTB06-1200SW.pdf
Availability of CTB06-1200SW
QUANTITY
CTB06-1200SW Order Process
Ship out your order
Specifications of CTB06-1200SW
Internal Part NumberEIS-CTB06-1200SW
Standard Package250
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State1200V (1.2kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA