Crydom CTB06-1200SWPT
CTB06-1200SWPT picture photo
Mfg. Part Number
CTB06-1200SWPT
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 1.2KV 6A TO220AB
Datasheet Download
CTB06-1200SWPT.pdf
Availability of CTB06-1200SWPT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTB06-1200SWPT Order Process
Ship out your order
Specifications of CTB06-1200SWPT
Internal Part NumberEIS-CTB06-1200SWPT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State1200V (1.2kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTB06-1200SWPT
Related LinksCTB06-1, CTB06-1200SWPT Datasheet, Crydom Distributor
CTB06-1200SWPT Details Description
Related parts for CTB06-1200SWPT
IC REG LDO 1.5V 3A TO-263 datasheet.pdf
CONN PLUG 90POS RACK & PANEL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
PLUG AUTO PWR GREY datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf