Essentra Components (formerly Richco, Inc.) CTCS0200B
CTCS0200B picture photo
Mfg. Part Number
CTCS0200B
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
SELF LOCKING TIE: PVC OVER 316 S
Datasheet Download
CTCS0200B.pdf
Availability of CTCS0200B
QUANTITY
CTCS0200B Order Process
Ship out your order
Specifications of CTCS0200B
Internal Part NumberEIS-CTCS0200B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesCTCS
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter1.97" (50.00mm)
Length0.656' (200.00mm, 7.87")
Width0.181" (4.60mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength100 lbs (45.3 kg)
FeaturesPVC Coated
MaterialSteel, 316
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTCS0200B
Related LinksCTCS, CTCS0200B Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
CTCS0200B Details Description
Related parts for CTCS0200B
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 15A AC/DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 18 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
Enhanced high-side current monitor IC datasheet.pdf
Octal, 12-Bit, 40/50 MSPS Serial LVDS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf