Red Lion Controls CTR05000
CTR05000 picture photo
Mfg. Part Number
CTR05000
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 10A, 20, 50A
Datasheet Download
CTR05000.pdf
Availability of CTR05000
QUANTITY
CTR05000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CTR05000
Internal Part NumberEIS-CTR05000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCTR
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing10A, 20, 50A (Selectable)
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency10Hz ~ 400Hz
Linearity-
Accuracy±0.8%
Voltage - Supply24V
Response Time600ms
Current - Supply (Max)23mA
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Single Pass Through
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTR05000
Related LinksCTR0, CTR05000 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
CTR05000 Details Description
Related parts for CTR05000
IC COMPARATOR QUAD VOLT 14-SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 36MC 7.5NS 48CSP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Header 29 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SW PB SQ BLACK SNAP IN SLD MNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 41A TO-247A datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT DUAL 8POS datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO213AB datasheet.pdf