Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX0.33-2A-R
CTX0.33-2A-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX0.33-2A-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 284NH SMD
Datasheet Download
CTX0.33-2A-R.pdf
Availability of CTX0.33-2A-R
QUANTITY
CTX0.33-2A-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX0.33-2A-R
Internal Part NumberEIS-CTX0.33-2A-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesOCTA-PAC® PLUS
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series1.14µH
Inductance - Connected In Parallel284nH
Tolerance±25%
Current Rating - Parallel10.9A
Current Rating - Series5.47A
Current Saturation - Parallel18.8A
Current Saturation - Series9.38A
DC Resistance (DCR) - Parallel3.3 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series13.2 mOhm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.450" L x 0.450" W (11.43mm x 11.43mm)
Height0.235" (5.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX0.33-2A-R
Related LinksCTX0.3, CTX0.33-2A-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX0.33-2A-R Details Description
Related parts for CTX0.33-2A-R
JUMPER-H1500TR/A3048V/H1500TR 8" datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER ISDN 28-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 16-WQFN (3x3) datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
SLS 5.08/13/180FI SN OR BX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
MICRO 9C P 24" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf