Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX10-10-52LP-R
CTX10-10-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX10-10-52LP-R
Brief Description
FIXED IND 10UH 16.9A 5.1 MOHM TH
Datasheet Download
CTX10-10-52LP-R.pdf
Availability of CTX10-10-52LP-R
QUANTITY
CTX10-10-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX10-10-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX10-10-52LP-R
Standard Package36
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating16.9A
Current - Saturation20.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.339" Dia (34.00mm)
Height - Seated (Max)0.843" (21.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX10-10-52LP-R
Related LinksCTX10-1, CTX10-10-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX10-10-52LP-R Details Description
Related parts for CTX10-10-52LP-R
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
REL CABLE TIE 50LB. 5.5" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf