Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX10-10-52LP-R
CTX10-10-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX10-10-52LP-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 16.9A 5.1 MOHM TH
Datasheet Download
CTX10-10-52LP-R.pdf
Availability of CTX10-10-52LP-R
QUANTITY
CTX10-10-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX10-10-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX10-10-52LP-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating16.9A
Current - Saturation20.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.339" Dia (34.00mm)
Height - Seated (Max)0.843" (21.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX10-10-52LP-R
Related LinksCTX10-1, CTX10-10-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX10-10-52LP-R Details Description
Related parts for CTX10-10-52LP-R
TVS DIODE 376VWM 602VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR SYNC 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 44P SER 90 datasheet.pdf
IC EE-PROG SYS MGR 12CH 56-TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf