Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX100-1-52-R
CTX100-1-52-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX100-1-52-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 2.5A 106 MOHM TH
Datasheet Download
CTX100-1-52-R.pdf
Availability of CTX100-1-52-R
QUANTITY
CTX100-1-52-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX100-1-52-R
Internal Part NumberEIS-CTX100-1-52-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package180
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating2.5A
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)106 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" Dia x 0.488" W (15.50mm x 12.40mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX100-1-52-R
Related LinksCTX100, CTX100-1-52-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX100-1-52-R Details Description
Related parts for CTX100-1-52-R
CONN RECEPT 10POS MTA-156 26AWG datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 20POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC 12BIT GTL/LVTTL TRNSL 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 2.47K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf