Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX100-1-52LP-R
CTX100-1-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX100-1-52LP-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 2.5A 106 MOHM TH
Datasheet Download
CTX100-1-52LP-R.pdf
Availability of CTX100-1-52LP-R
QUANTITY
CTX100-1-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX100-1-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX100-1-52LP-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package180
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating2.5A
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)106 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" Dia (15.50mm)
Height - Seated (Max)0.488" (12.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX100-1-52LP-R
Related LinksCTX100-, CTX100-1-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX100-1-52LP-R Details Description
Related parts for CTX100-1-52LP-R
EMULATOR TARGET PACKAGE ADAPTER datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 31 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.05 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BLZP 5.00/08/270LH SN BK BX datasheet.pdf
BARBED FASTENER 1.900" NYLON BLK datasheet.pdf
MALE CARD EDGE 10POS .100 RA datasheet.pdf