Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX100-1-52M-R
CTX100-1-52M-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX100-1-52M-R
Brief Description
FIXED IND 100UH 2.5A 106 MOHM TH
Datasheet Download
CTX100-1-52M-R.pdf
Availability of CTX100-1-52M-R
QUANTITY
CTX100-1-52M-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX100-1-52M-R
Internal Part NumberEIS-CTX100-1-52M-R
Standard Package272
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating2.5A
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)106 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.772" L x 0.634" W (19.60mm x 16.10mm)
Height - Seated (Max)0.776" (19.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX100-1-52M-R
Related LinksCTX100-, CTX100-1-52M-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX100-1-52M-R Details Description
Related parts for CTX100-1-52M-R
CONN SPD FLNG 16-22 AWG #8 P-GRP datasheet.pdf
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL ARRAY X,Y/G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SLDS 5A 0.5FLTPB OPTION SILICONE datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 350MW SOD523 datasheet.pdf