Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX100-2-52-R
CTX100-2-52-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX100-2-52-R
Brief Description
FIXED IND 100UH 4.4A 53.4 MOHM
Datasheet Download
CTX100-2-52-R.pdf
Availability of CTX100-2-52-R
QUANTITY
CTX100-2-52-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX100-2-52-R
Internal Part NumberEIS-CTX100-2-52-R
Standard Package70
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating4.4A
Current - Saturation4.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)53.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.945" Dia x 0.654" W (24.00mm x 16.60mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX100-2-52-R
Related LinksCTX100, CTX100-2-52-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX100-2-52-R Details Description
Related parts for CTX100-2-52-R
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 7POS 2.5MM datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
MINITEK UNSHR VERT-CAL HEADR TMT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
RES 0.59 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 EYELET 50POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT SKT datasheet.pdf