Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX100-2-52LP-R
CTX100-2-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX100-2-52LP-R
Brief Description
FIXED IND 100UH 4.4A 53.4 MOHM
Datasheet Download
CTX100-2-52LP-R.pdf
Availability of CTX100-2-52LP-R
QUANTITY
CTX100-2-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX100-2-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX100-2-52LP-R
Standard Package64
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating4.4A
Current - Saturation4.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)53.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.945" Dia (24.00mm)
Height - Seated (Max)0.654" (16.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX100-2-52LP-R
Related LinksCTX100-, CTX100-2-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX100-2-52LP-R Details Description
Related parts for CTX100-2-52LP-R
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 10% 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS DL .050 VERT SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN HDR 2MM SMT W/LATCH 14POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf