Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX100-3P-R
CTX100-3P-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX100-3P-R
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 101.31UH SMD
Datasheet Download
CTX100-3P-R.pdf
Availability of CTX100-3P-R
QUANTITY
CTX100-3P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX100-3P-R
Internal Part NumberEIS-CTX100-3P-R
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesEcono-Pac™
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series405.22µH
Inductance - Connected In Parallel101.31µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel680mA
Current Rating - Series340mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel501 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series2.005 Ohm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.550" L x 0.550" W (13.97mm x 13.97mm)
Height0.190" (4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX100-3P-R
Related LinksCTX10, CTX100-3P-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX100-3P-R Details Description
Related parts for CTX100-3P-R
CARDEDGE 43POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 2POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 69 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R SMD datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
ESD SPEC-MAT LT BLUE 48"X32' datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf