Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX100-7-52-R
CTX100-7-52-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX100-7-52-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 12A 16.7 MOHM TH
Datasheet Download
CTX100-7-52-R.pdf
Availability of CTX100-7-52-R
QUANTITY
CTX100-7-52-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX100-7-52-R
Internal Part NumberEIS-CTX100-7-52-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package21
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation9.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.909" Dia x 0.858" W (48.50mm x 21.80mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX100-7-52-R
Related LinksCTX100, CTX100-7-52-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX100-7-52-R Details Description
Related parts for CTX100-7-52-R
RES SMD 118K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 12.89A 3.3 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
FORMING TOOL AMPOMATOR APPL. datasheet.pdf
10UF 50V 6,3X7MM 85C 1500H datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 250VDC RAD datasheet.pdf