Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX150-7-52LP-R
CTX150-7-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX150-7-52LP-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 12.8A 20.4 MOHM
Datasheet Download
CTX150-7-52LP-R.pdf
Availability of CTX150-7-52LP-R
QUANTITY
CTX150-7-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX150-7-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX150-7-52LP-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package16
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating12.8A
Current - Saturation10.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)20.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.146" Dia (54.50mm)
Height - Seated (Max)1.000" (25.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX150-7-52LP-R
Related LinksCTX150-, CTX150-7-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX150-7-52LP-R Details Description
Related parts for CTX150-7-52LP-R
IC 3 MB/SEC CMOS SCSI 1 48-QFP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF03G/AF03/AFF03G datasheet.pdf
TXRX OPT SFF PLUGGABLE BAIL DMI datasheet.pdf
CONN RCPT 30 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BRIDGE RECTIFIER 100V 1A MBS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC CONVERTER D/A 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 830MA 230 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 140MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf