Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX150-7-52LP-R
CTX150-7-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX150-7-52LP-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 12.8A 20.4 MOHM
Datasheet Download
CTX150-7-52LP-R.pdf
Availability of CTX150-7-52LP-R
QUANTITY
CTX150-7-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX150-7-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX150-7-52LP-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package16
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating12.8A
Current - Saturation10.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)20.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.146" Dia (54.50mm)
Height - Seated (Max)1.000" (25.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX150-7-52LP-R
Related LinksCTX150-, CTX150-7-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX150-7-52LP-R Details Description
Related parts for CTX150-7-52LP-R
DIODE ZENER ARRAY 22V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED ARRAY 10-SEG CURVED RED datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 220MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 22UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 25V CH 0201 datasheet.pdf
RES 47K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf