Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX20-1-52LP-R
CTX20-1-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX20-1-52LP-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 20UH 1.8A 82.9 MOHM TH
Datasheet Download
CTX20-1-52LP-R.pdf
Availability of CTX20-1-52LP-R
QUANTITY
CTX20-1-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX20-1-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX20-1-52LP-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package560
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance20µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation2.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)82.9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.358" Dia (9.10mm)
Height - Seated (Max)0.264" (6.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX20-1-52LP-R
Related LinksCTX20-1, CTX20-1-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX20-1-52LP-R Details Description
Related parts for CTX20-1-52LP-R
CONN SPRING 43POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
RES MO 1W 432 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/YLW/YLW datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 17POS THRUHL datasheet.pdf