Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX20-2-52-R
CTX20-2-52-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX20-2-52-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 20UH 3.2A 39.2 MOHM TH
Datasheet Download
CTX20-2-52-R.pdf
Availability of CTX20-2-52-R
QUANTITY
CTX20-2-52-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX20-2-52-R
Internal Part NumberEIS-CTX20-2-52-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance20µH
Tolerance±20%
Current Rating3.2A
Current - Saturation3.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)39.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" Dia x 0.295" W (12.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX20-2-52-R
Related LinksCTX20-, CTX20-2-52-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX20-2-52-R Details Description
Related parts for CTX20-2-52-R
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 600MA 230 MOHM datasheet.pdf
OPTION CARD OUTPUT C48C SERIES datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf