Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX20-2P-R
CTX20-2P-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX20-2P-R
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 19.58UH SMD
Datasheet Download
CTX20-2P-R.pdf
Availability of CTX20-2P-R
QUANTITY
CTX20-2P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX20-2P-R
Internal Part NumberEIS-CTX20-2P-R
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesEcono-Pac™
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series78.34µH
Inductance - Connected In Parallel19.58µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.5A
Current Rating - Series750mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel97 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series387 mOhm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.450" L x 0.450" W (11.43mm x 11.43mm)
Height0.235" (5.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX20-2P-R
Related LinksCTX20, CTX20-2P-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX20-2P-R Details Description
Related parts for CTX20-2P-R
IC SCHMITT-TRIG INVTR 14-QFN datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.05A SSSMINI-3 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 M32 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf