| Internal Part Number | EIS-CTX25-4A-R | |
| Product Training Modules | SEPIC Converter | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices 31/Aug/2013 Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 600 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Arrays, Signal Transformers | |
| Series | OCTA-PAC® PLUS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Number of Coils | 2 | |
| Inductance - Connected In Series | 100.51µH | |
| Inductance - Connected In Parallel | 25.14µH | |
| Tolerance | ±25% | |
| Current Rating - Parallel | 3.02A | |
| Current Rating - Series | 1.51A | |
| Current Saturation - Parallel | 2.65A | |
| Current Saturation - Series | 1.32A | |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 48 mOhm Max | |
| DC Resistance (DCR) - Series | 193 mOhm Max | |
| Shielding | Unshielded | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.550" L x 0.550" W (13.97mm x 13.97mm) | |
| Height | 0.250" (6.35mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CTX25-4A-R | |
| Related Links | CTX25, CTX25-4A-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor | |
 | 177200154000002 | CONN HEADER HM 2MM 154POS | datasheet.pdf | |