Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32CT-100-R
CTX32CT-100-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32CT-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 300MA 500 MOHM
Datasheet Download
CTX32CT-100-R.pdf
Availability of CTX32CT-100-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTX32CT-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32CT-100-R
Internal Part NumberEIS-CTX32CT-100-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCTX32CT,T Series 19/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32CT-100-R
Related LinksCTX32C, CTX32CT-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32CT-100-R Details Description
Related parts for CTX32CT-100-R
VARISTOR 24.3V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 22A BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
SAHT F CRIMP 14-18 datasheet.pdf
BASE TYPE2 ARRESTERS DIN RAIL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
156 KK SPOX RCPT HSG W/RAMP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 71MM datasheet.pdf