Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32CT-100-R
CTX32CT-100-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32CT-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 300MA 500 MOHM
Datasheet Download
CTX32CT-100-R.pdf
Availability of CTX32CT-100-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTX32CT-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32CT-100-R
Internal Part NumberEIS-CTX32CT-100-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCTX32CT,T Series 19/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32CT-100-R
Related LinksCTX32C, CTX32CT-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32CT-100-R Details Description
Related parts for CTX32CT-100-R
MOSFET N-CH 60V 1.2A SOT23-3 datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 812 SERIES 40 POS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 18.8MM datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf