Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32CT-150-R
CTX32CT-150-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32CT-150-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 250MA 740 MOHM
Datasheet Download
CTX32CT-150-R.pdf
Availability of CTX32CT-150-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTX32CT-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32CT-150-R
Internal Part NumberEIS-CTX32CT-150-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCTX32CT,T Series 19/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)740 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32CT-150-R
Related LinksCTX32C, CTX32CT-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32CT-150-R Details Description
Related parts for CTX32CT-150-R
TYPE VI SOCKET,MULTI-MATE datasheet.pdf
TOOL PROPUNCH 110 W/4PAIR HEAD datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR PICTAIL MCP9800 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ MED PULSE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.2A 70 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf