Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32CT-1R0-R
CTX32CT-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32CT-1R0-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 850MA 150 MOHM SMD
Datasheet Download
CTX32CT-1R0-R.pdf
Availability of CTX32CT-1R0-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTX32CT-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32CT-1R0-R
Internal Part NumberEIS-CTX32CT-1R0-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCTX32CT,T Series 19/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32CT-1R0-R
Related LinksCTX32C, CTX32CT-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32CT-1R0-R Details Description
Related parts for CTX32CT-1R0-R
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 42POS STR datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 2.005A 135 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 225W datasheet.pdf
C/A MPO TRUNK 62.5, 72FIB datasheet.pdf
KEYBOARD LIGHT GREY PS/2 83KEYS datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/X/YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf