Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32CT-2R2-R
CTX32CT-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32CT-2R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 600MA 230 MOHM
Datasheet Download
CTX32CT-2R2-R.pdf
Availability of CTX32CT-2R2-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTX32CT-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32CT-2R2-R
Internal Part NumberEIS-CTX32CT-2R2-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCTX32CT,T Series 19/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant68MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32CT-2R2-R
Related LinksCTX32C, CTX32CT-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32CT-2R2-R Details Description
Related parts for CTX32CT-2R2-R
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf