Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32CT-2R2-R
CTX32CT-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32CT-2R2-R
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 600MA 230 MOHM
Datasheet Download
CTX32CT-2R2-R.pdf
Availability of CTX32CT-2R2-R
QUANTITY
CTX32CT-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32CT-2R2-R
Internal Part NumberEIS-CTX32CT-2R2-R
Standard Package6,000
Material - CoreCeramic
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant68MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32CT-2R2-R
Related LinksCTX32C, CTX32CT-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32CT-2R2-R Details Description
Related parts for CTX32CT-2R2-R
JUMPER-H2730TR/C2040A/X 2" datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
D4F-320-5R datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf