Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32T-181-R
CTX32T-181-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32T-181-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 60MA 17 OHM SMD
Datasheet Download
CTX32T-181-R.pdf
Availability of CTX32T-181-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTX32T-181-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32T-181-R
Internal Part NumberEIS-CTX32T-181-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCTX32CT,T Series 19/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32T-181-R
Related LinksCTX32T, CTX32T-181-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32T-181-R Details Description
Related parts for CTX32T-181-R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC DAC CMOS QUAD 8BIT R-R 20SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 32KSPS 11CH 20-DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 PROFIBUS 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 240MA 5.4 OHM TH datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf