Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32T-2R2-R
CTX32T-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32T-2R2-R
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 320MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
CTX32T-2R2-R.pdf
Availability of CTX32T-2R2-R
QUANTITY
CTX32T-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32T-2R2-R
Internal Part NumberEIS-CTX32T-2R2-R
Material - CoreCeramic
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32T-2R2-R
Related LinksCTX32T, CTX32T-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32T-2R2-R Details Description
Related parts for CTX32T-2R2-R
FUSE RESETTABLE 3.75A 60V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 8.5VC SC703 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE STR PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR ALERT 10DFN datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf