Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32T-2R7-R
CTX32T-2R7-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32T-2R7-R
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.1 OHM
Datasheet Download
CTX32T-2R7-R.pdf
Availability of CTX32T-2R7-R
QUANTITY
CTX32T-2R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32T-2R7-R
Internal Part NumberEIS-CTX32T-2R7-R
Material - CoreCeramic
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32T-2R7-R
Related LinksCTX32T, CTX32T-2R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32T-2R7-R Details Description
Related parts for CTX32T-2R7-R
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 1A 3V datasheet.pdf
FILTER LINE 34MH .7A datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
ZIGBEE ROUTER, SMT, 100MW, OTA, datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMB datasheet.pdf
8327-16 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AWL 3" W/STEEL CAP datasheet.pdf