Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32T-6R8-R
CTX32T-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32T-6R8-R
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 180MA 1.8 OHM
Datasheet Download
CTX32T-6R8-R.pdf
Availability of CTX32T-6R8-R
QUANTITY
CTX32T-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32T-6R8-R
Internal Part NumberEIS-CTX32T-6R8-R
Material - CoreCeramic
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant43MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32T-6R8-R
Related LinksCTX32T, CTX32T-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32T-6R8-R Details Description
Related parts for CTX32T-6R8-R
CONN RCPT .100" 50POS DL 30GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 770MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 6 POS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 200W datasheet.pdf
SSD ADM5S 44P/270D 32GB SLC datasheet.pdf
2200UF 40V 22X25MM 85C 12000H datasheet.pdf