Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX50-10-52-R
CTX50-10-52-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX50-10-52-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 50UH 13.9A 12.4 MOHM
Datasheet Download
CTX50-10-52-R.pdf
Availability of CTX50-10-52-R
QUANTITY
CTX50-10-52-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX50-10-52-R
Internal Part NumberEIS-CTX50-10-52-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package504
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance50µH
Tolerance±20%
Current Rating13.9A
Current - Saturation12.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.870" Dia x 0.839" W (47.50mm x 21.30mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX50-10-52-R
Related LinksCTX50-, CTX50-10-52-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX50-10-52-R Details Description
Related parts for CTX50-10-52-R
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 3W DO214AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.4MHZ 10-LFCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.2K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SLEEVE HOUSING datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf